Přerovský pětiboj vyhrál Pavel Baar

Již 25. ročník Přerovského pětiboje a 12. ročník Memoriálu Jaroslava Králíka ve sprinterském trojboji uspořádal atletický oddíl SK Přerov ve čtvrtek 1. května. Letošní ročník závodu v klasickém pětiboji byl navíc podpořen generálním ředitelem Českého rozhlasu, který pro nejlepšího závodníka věnoval také pohár. Na stadioně se v dalších disciplínách utkali i vrhači, skokani a vytrvalci. Součástí závodu byla také Velká cena města Přerova v běhu na 1500 m, která byla pod taktovkou TJ Spartak Přerov.

Výborná Hřivnová
Ve skvělé formě se předvedla Pavla Hřivnová (AK Olymp Brno), která ovládla sprinterský trojboj žen již po čtvrté v řadě a navíc překonala svůj vlastní rekord závodu, který má nyní hodnotu 2806 bodů. O kvalitě závodu svědčí také to, že druhá v pořadí Zdeňka Seidlová (AC Vysoké Mýto) se k původnímu rekordu přiblížila na šest bodů. Tyto dvě závodnice spolu svedly souboj především na 60 m, kde byla o čtyři setiny rychlejší Seidlová (7,62 s), v dalších disciplínách však Hřivnová nedala soupeřkám šanci, když zvítězila jak v běhu na 100 m (12,08 s), tak na 200 m (24,71 s). Na třetím místě celkově se umístila Hana Prochová (AC Moravská Slávia Brno) s 2522 body. Domácí Veronika Májová byla třináctá (1837 bodů).

sprint

Nepoměrně vyrovnanější souboj svedli muži, z nichž první tři se srovnali v rozpětí 59 bodů. Vítězem se stal Adam Zelinka (AC Slovácká Slávia Uherské Hradiště) se ziskem 2386 b., druhý byl Michal Suchánek (VSK Univerzita Brno; 2353 b.) a třetí Marek Reiskup (AC Prostějov; 2327 b.). Obrovský souboj začal již na šedesátimetrové trati – Zelinka finišoval v čase 7,28 s a Reiskup za ním zaostal o pouhé dvě setiny. V dalším běhu navíc vedoucí čas vyrovnal olomoucký Adam Röder. Na stovce byl nejrychlejší opět Zelinka (11,23 s) následován Reiskupem (11,36 s) a Suchánkem (11,40 s). Ani před závěrečnou dvoustovkou nebylo pořadí zcela jasné. Nejvíce bodů z ní vytěžil Suchánek (22,60 s), jednu desetinu zaostal Martin Tuček (AC Moravská Slávia Brno) a třetí byl Zelinka (22,94 s).

Přerovský Rostislav Mališka byl dvanáctý (2040 b.) a Dominik Kantor sedmnáctý (1678 b.). Mezi staršími žáky se na stupně vítězů prosadili hned dva Přerováci, a to Adam Kopec na třetí místo (1319 b.) a David Drštička na druhé (1974 b.). Vítězem se stal Jan Vácha (TJ Start Havířov) s 2025 body.

Pavel Baar králem pětibojařů

Na startu klasického pětiboje se sešlo 12 borců, z nichž někteří už patří k inventáři závodu, neboť v Přerově pravidelně zahajují letní část sezóny. Hned v první disciplíně skoku dalekém předvedli hezký souboj dva závodníci Lokomotivy Břeclav. Petr Zelinka dolétl do vzdálenosti 689 cm, Marek Ošmera za ním zůstal o 9 cm zpět. Za hranici 6,5 metru se dostal ještě Pavel Baar (TJ Jiskra Litomyšl), a to výkonem 668 cm.

Skvělý výkon v hodu oštěpem předvedl David Štefek z SSK Vítkovice, který se jako jediný dostal přes 60 metrů (61,96 m). Pavel Baar bral pomyslné druhé místo za 53,99 m a Marek Ošmera byl třetí (51,80 m).

V běhu na 200 metrů se opět prosadili břeclavští, ale na suverénního Pavla Baara nestačil ani jeden z nich. Baar zaběhl v mírném protivítru čas 22,64 s, Ošmera 22,97 s a Zelinka 23,36 s.

Pavel Baar disk

V hodu diskem se před soupeři předvedli také další závodníci. Nejdále dohodil Vít Zákoucký (AC Slovan Liberec; 39,32 m), průběžně vedoucí Pavel Baar se ovšem nenechal zahanbit a předvedl výkon 38,17 m. Přiblížil se k němu už jen Jindřich Večeřa (AK Olomouc) s výkonem 37,16 m.

V závěrečné disciplíně běhu na 1500 m si zkušený Pavel Baar pohlídal celkové vítězství a finišoval jako druhý v čase 4:54,72 min. Vítězem disciplíny se stal Vít Zákoucký (4:49,35 min) a třetí byl Jiří Leden (Atletika Chrudim; 4:57,36 min).

IMG 5444

V konečném hodnocení vystoupal na nejvyšší stupínek Pavel Baar (TJ Jiskra Litomyšl) s 3425 body, pro kterého to bylo první vítězství v tomto závodě. Druhý byl Marek Ošmera (TJ Lokomotiva Břeclav ) s 3266 body a třetí David Štefek (SSK Vítkovice) s 3202 body. Jediným zástupcem SK Přerov byl Lukáš Lehocký, který se umístil na deváté pozici s 2007 body.

Výsledky dalších závodníků nejen těchto disciplín, ale i ostatních, najdete v níže přiložených odkazech na výsledky. Fotografie ze závodu je v oddílové fotogalerii.