Kolomazník si v Olomouci řekl o pozvánku na vícebojařské MČR

Ve středu 4. května se v Olomouci konala Nestlé Dětská Zlatá liga a kromě závodníků olomoucké Lokomotivy se na ovále představilo také několik dalších závodníků z Olomouckého kraje. Mezi nimi byl i přerovský Jonáš Kolomazník, který všem ukázal, kdo je v našem kraji nejvšestrannějším mladým atletem. Ve čtyřech disciplínách zvítězil a v té páté jej dokázal porazit pouze vedoucí mladší žák letošních tabulek Lukáš Kobliha (SK Hranice), který vyhrál běh na 60 m. Výhra ale byla těsná - jen o 5 setin.

Do závodu vlétl Jonáš rychlostí blesku a hned v úvodní disciplíně, běhu na 60 m př., zastavil časomíru na jen tak nevídané hodnotě. Čas 8,95 sekund znamenal nový přerovský rekord a také vedení v republikových tabulkách o báječných 61 setin! Vlastní osobní rekord navíc zlepšil o 36 setin. Ve své nejslabší disciplíně, míčku, předvedl i tak slušných 53,40 m (23. v ČR tabulkách) a navázal šedesátkou za 8,00 s. Jedinou skvrnou na tomto výkonu je neregulérní vítr +2,2 m/s. Letos má Jonáš zatím zaběhnutých 8,03 s a tímto časem drží 6. místo v republice.

V modrém dresu Jonáš Kolomazník (zdroj: AK Olomouc)

S další disciplínou přišel i další rekord - skvělých 544 cm do dálky znamená další osobní i přerovský rekord a také další prvenství v průběžných ČR tabulkách. Svou dominanci na Zlaté lize potvrdil Jonáš ještě dalším prvním místem v běhu na 800 m - jak jinak, než v osobním rekordu (2:26,65 min). Také v této disciplíně najdeme našeho závodníka vysoko v národních tabulkách - na 5. místě.

Díky čtyřem prvním místům a jednomu druhému nemohlo být pochyb, kdo zvítězil v pětiboji. Výborné výkony už jen umocnily náskok na druhého už výše zmíněného Lukáše Koblihu (2195 b). Jonáš nasbíral celkem 2652 bodů a zvítězil tak o 457 b! Navíc vylepšil další přerovský rekord a tímto výkonem také vede průběžné republikové tabulky. I zde má náskok na druhé místo o 167 b. Národní šampionát všech věkových kategorií ve vícebojích se koná od pátku 20. do neděle 22. května v Praze. Doufejme, že i tam se Jonášovi bude dařit a obhájí roli favorita.

pětiboj   2652 b

Průvan v přerovských tabulkách ale neudělal Jonáš jen na tomto závodě. O tři dny dříve vytvořil nejlepší přerovské výkony v běhu na 100 m (12,80 s), 200 m (26,57 s) i ve sprinterském trojboji (1499 b) a dále vylepšil svůj vlastní rekord ve vrhu 3 kg koulí o dalších 65 cm až na 14,30 m! Tímto výkonem navíc vede hodně přesvědčivě také republikové tabulky - druhý Marek Malich má letos vrhnuto téměř o 3 metry méně. Jonáš navíc přišel ještě s jedním přerovským rekordem, a to 12. května na Poháru rozhlasu, když ve výšce překonal 168 cm. Umístění v tabulkách ČR už zkuste uhodnout sami... nápovědou budiž to, že druhý Robin Zbraněk se letos dostal nejvýše přes 157 cm.