Na Memoriálu J. Králíka se blýskli sprinteři, Přerovský pětiboj potřetí vyhrál Ošmera

První máj patřil jako už tradičně atletickým závodům. SK Přerov v tento den uspořádal 29. ročník Přerovského pětiboje, 15. ročník Memoriálu Jaroslava Králíka ve sprinterském trojboji a 35. ročník Velké ceny Přerova v běhu na 1500 metrů mužů. Do Přerova se sjelo téměř 150 závodníků a nouze nebyla ani o kvalitní výkony.

Sasyn zaútočil na čas pod 4 minuty

Hned na úvod odstartovala Velká cena města v Přerova v běhu na 1500 metrů. V ní se představili závodníci všech věkových kategorií, tedy od mladších žáků až po dospělé. Vítězný René Sasyn v sólo běhu útočil na čas pod čtyři minuty, nakonec mu ale tato hranice těsně odolala. Cílem proběhl v čase 4:00,59 minuty. Na umělém povrchu byl v minulosti rychlejší než on pouze Pavel Dvořák v roce 2008, když necelá čtyři kola uběhl za 3:58,54 min. Rekord závodu je ale ještě mnohem kvalitnější - už od roku 1963 jej drží běžec Szotkowski výkonem 3:47,90 min.

O druhé a třetí místo si to mezi sebou rozdali tři běžci. Nejrychlejší byl nakonec prostějovský Bronislav Khýr (4:13,17 min) a pro třetí místo si doběhl Jan Kostecký z TJ Šumperk (4:15,10 min). Nepopulární čtvrté místo zbylo na domácího závodníka Václava Vandrovce. Radovat se ale mohl z času - výkonem 4:15,76 min si vylepšil dosavadní osobní rekord o 15 vteřin a posunul se už na páté místo historických tabulek Přerova mezi dorostenci.

Odstartováno. Ve Velké ceně města Přerova v běhu na 1500 metrů se představili také domácí Jan Jakubíček (č. 14) a Václav Vandrovec (vpravo od Jakubíčka). (Zdroj: AK Šternberk)

Na jedenácté pozici se umístil další z přerovských běžců Jan Jakubíček (4:40,14 min) a třináctý byl Jakub Sehnálek (4:44,00 min). Výborně běžel mladší žák Vojtěch Karlík, který si zlepšil osobní maximum na 5:10,37 min a v přerovských tabulkách mladších žáků se zařadil na výborné čtvrté místo. V závodě obsadil 19. pozici. Startovali také starší žák Oliver Punge (5:18,31 min / 21. místo) a mladší žák Samuel Punge (5:34,13 min / 22. místo).

Ošmera potřetí zlatý

Letošní účast na Přerovském pětiboji byla slabší než v uplynulých letech, neboť se přerovský závod dostal do termínové kolize s vícebojařským kláním ve Florencii a také se soustředěním některých vícebojařů. Na startu se představilo 7 vícebojařů. Přes tři tisíce bodů se letos dostal pouze vítězný Marek Ošmera z TJ Lokomotiva Břeclav. V klasickém pětiboji Ošmera nasbíral 3072 bodů a stal se vítězem Přerovského pětiboje již potřetí. Navíc získal už sedmé vítězství pro břeclavskou Lokomotivu - od roku 2008 stál na nejvyšším stupínku jen třikrát závodník z jiného než břeclavského klubu.

Ošmera zvítězil v hodu oštěpem, když jako jediný přehodil 50 metrů (50,88 m), a také v hodu diskem (36,33 m). Ve skoku dalekém bral třetí místo za 669 cm stejně jako na dvoustovce (24,53 s), Závěrečných 1500 metrů zvládl za 5:11,94 min a byl druhý.

Druhé i třetí místo v pětiboji putovalo do AK Olomouc zásluhou Filipa Samuela (2939 b) a Štěpána Smutného (2600 b). Tito dva závodníci ovládli skok daleký i dvoustovku. V dálce byl úspěšnější Smutný (686 cm) a na dvoustovce Samuel (23,27 s). Samuel bral první místo i v běhu na 1500 m za výkon 5:01,83 min.

Na startu nechyběli ani veteráni Jiří Tomešek ze Spartaku Přerov (1674 b / 6. místo) a Jiří Volný ze Slezanu Opava (729 b / 7. místo).

Nejrychlejší byli Vácha a Symerská

Nejvíce účastníků dorazilo do Přerova na závody ve sprinterském trojboji. Závodilo se v bězích na 60, 100 a 200 metrů, bohužel ale byla většina běhů poznamenána příliš silným větrem do zad. Ten většinou foukal lehce nad povolenou hranici 2 m/s. V kategorii mužů mezi sebou vedli napínavý souboj loňský vítěz Vojtěch Netymach (Athletic Club Ústí nad Labem) a Jan Vácha (SSK Vítkovice). Více bodů nakonec posbíral Vácha a zajistil si prvenství (2589 b). Netymach se umístil na druhé pozici za součet 2533 b a stupně vítězů na třetím místě doplnil Erik Jelínek z AK Olomouc (2484 b).

Vyrovnaný souboj předvedli Netymach a Vácha hned v běhu na 60 metrů - oba dva dosáhli času 6,96 s a rozhodovaly tak až tisícinky, nakonec ve prospěch Netymacha. Na body do sprinterského trojboje ale pořadí nemá vliv, a tak oba zapsali shodný počet bodů. Třetí nejlepší čas naměřili rozhodčí Jelínkovi a domácímu závodníkovi Davidu Drštičkovi (7,16 s). Další z Přerováků Rostislav Mališka na ně ztratil jen setinu sekundy.

V běhu na 100 metrů už si prvenství nenechal ujít Vácha (11,03 s). Netymach na něj ztratil 5 setin a třetí Jelínek běžel čas 11,19 s. Na dvoustovce byl nejrychlejší Jelínek v čase 22,44 s. Pouhou setinu na něj ztratil Vácha a zajistil si tak vítězství. Na třetí místo v disciplíně se vyšvihl Martin Juránek z VSK Univerzita Brno (22,49 s).

Blýskli se domácí borci. Celkové páté místo vybojoval David Drštička (2433 bodů) za výkony 7,16 s, 11,25 s a 22,84 s. Jen o 8 bodů za ním zaostal Rostislav Mališka a hoši tak potvrdili svou současnou vyrovnanost i formu. Mališka běžel časy 7,17 s, 11,23 s a 22,93 s.

Nejrychlejší muži letošního ročníku sprinterského trojboje, zleva Štěpán Juránek, Rostislav Mališka, Lukáš Lehocký, Martin Juránek, Vojtěch Netymach, Jan Vácha, Erik Jelínek a David Drštička. (Zdroj: Jiří Skřeček)

Ženám kralovala kroměřížská Anna Symerská, která nasbírala velmi solidních 2777 bodů. Jen o 19 bodů za ní zaostala vítkovická Kateřina Vávrová (2758 b) a třetí pozici obsadila další z vítkovických atletek Štěpánka Kolářová (2623 b). První desítku uzavřela přerovská sprinterka Pavlína Vašinová (2133 b).

V nejkratší distanci zvítězila Vávrová (7,67 s) před Symerskou (7,80 s) a Kolářovou (7,84 s). Na trati 100 metrů byla nejrychlejší Symerská (12,06 s), druhá doběhla Vávrová (12,13 s) a třetí opět Kolářová (12,41 s). V tomtéž pořadí doběhla děvčata i na dvoustovce a Symerská navíc byla jediná, která prolomila hranici 25 vteřin (24,59 s). Druhá Vávrová zaběhla distanci za 25,10 s a třetí Kolářová za 25,41 s.

Sprinterský trojboj žen ovládla Anna Symerská z AK Kroměříž (ve žlutém dresu), vítězka posledních sedmi ročníků Pavla Hřivnová (zcela vpravo) letos brala páté místo. (Zdroj: Jiří Skřeček)

V trojboji žáků se výborně vedlo domácímu Mikuláši Trojkovi, který obsadil celkové druhé místo (1587 b). Trojek nestačil pouze na vítěze z Holešova Jana Sedláře (1856 b). Třetí místo bral hranický Karel Brychta (1538 b). Výkony Mikuláše Trojka byly 8,06 s, 12,69 s a 26,01 s. Do startovních bloků zaklekl také dvanáctiletý David Hastík, který nakonec obsadil sedmé místo za zisk 885 bodů (výkony 8,76 s, 14,19 s a 30,21 s).

Mezi žákyněmi zvítězila Pavla Štoudková z ASK Blansko ve velmi kvalitním výkonu 2510 bodů. Druhé místo brala vítkovická Tereza Sklenářová (2324 b) a třetí pozici vybojovala dalších z blanenských atletek Veronika Jakusidisová (2273 b). Štoudková nedala svým soupeřkám šanci v ani jedné z disciplín, když třikrát zvítězila. Šedesátku jako jediná zvládla pod 8 vteřin (7,96 s), stovku zaběhla za 12,65 s a dvojnásobnou trať opět jako jediná zvládla pod 26 s (25,75 s).

Z domácích závodnic byla nejrychlejší Gabriela Patalová na pátém místě za výkon 2132 b (60 m - 8,32 s, 100 m - 13,46 s, 200 m - 27,28 s). Desítku nejlepších závodnic uzavřela talentovaná mladší žákyně Elena Laitochová (1937 b).

Součástí závodů byly také vložené vrhačské disciplíny - vrh koulí, hod diskem a hod oštěpem. V kouli zazářil dorostenec Adam Bubík, který znovu vylepšil přerovský rekord, a to na 13,94 m.