Patalová vybojovala na vícebojařském MČR senzační bronz

Mistrovství ČR ve vícebojích všech kategorií se konalo o uplynulém víkendu ve Zlíně. SK Přerov zde reprezentovali dva atleti - Gabriela Patalová a David Skřeček. V nabité konkurenci se ani jeden neztratili a díky vylepšeným osobním rekordům se dokázali probít mezi nejlepší. Patalová dosáhla na senzační třetí místo, Skřeček byl devátý. Soutěž dorostenců však byla velmi vyrovnaná - mezi čtvrtým a devátým místem byl rozdíl "jen" 159 bodů.

Sedmiboj snů. I tak by se dalo shrnout počínání Gabriely Patalové během dvoudenního závodu. V pátek zahájila víceboj výbornými překážkami, když doběhla třetí a zároveň si znovu posunula osobní rekord, a to už na 14,39 s. Ani tentokrát nebyly ideální podmínky, závodnicím foukal protivítr 1,5 m/s. V letošních průběžných tabulkách ČR je už v této disciplíně na sedmém místě. Další osobní rekord přidala ve skoku vysokém, ve kterém se zlepšila o 4 cm. Všechny postupné výšky včetně 148 cm skákala napoprvé (i to už byl osobní rekord), 151 cm skočila druhým pokusem.

O rovný jeden metr si dokázala vylepšit osobák také v kouli. Druhý pokus se jí vydařil a náčiní poslala do vzdálenosti 10,53 m. V ostatních pokusech předvedla 9,18 a 9,26 m. Jen o čtyři setiny zaostala za svým maximem v běhu na 200 metrů. I v této disciplíně se závodnice musely popasovat s protivítrem. Kromě dobrého času Patalové udělalo radost také umístění - její čas 25,69 s byl druhý nejlepší. Po prvním dnu měla na svém kontě 2944 bodů a patřilo jí průběžné třetí místo.

Další den zahájila ne zcela vydařenou dálkou. V prvním pokusu předvedla 522 cm "bez prkna", nakonec to ale bylo její maximum. V dalších dvou pokusech bohužel přešlápla, potěšit ji ale mohl fakt, že její pokusy mířily k pěti a půl metrům. V hodu oštěpem předvedla pěkných 30,80 metru a ve vyrovnaném závodě stále hájila třetí pozici.

Před osmistovkou však byla v těžké pozici - zatímco první dvě závodnice již měly své medaile prakticky jisté, o třetí místo usilovaly hned čtyři atletky včetně Patalové. Přerovské závodnici tak nezbylo nic jiného než běžet pod osobák a udržet ostatní za sebou. To se jí nakonec podařilo, běžela jako mašina a osobní rekord si vylepšila rovnou o 8 vteřin na 2:26,45 min. Ke čtvrtému místu navíc vytáhla prostějovskou Terezu Korhoňovou, která ji v květnu porazila na Mistrovství Moravy a Slezska.

Nejlepší tři dorostenky - zvítězila Klára Bažoutová z Chrudimi (5428 b) před Terezou Babickou z Českých Budějovic (5040 b) a přerovskou Gabrielou Patalovou (4794 b).

Po sedmi disciplínách měla Patalová na svém kontě 4794 bodů a již podruhé tak letos vylepšila dorostenecký přerovský rekord. Bodově se jedná o druhý historicky nejlepší součet napříč všemi ženskými kategoriemi - více dosud dokázala nasbírat pouze Šárka Klvaňová, a to 4834 bodů (v kategorii žen je ale rozdíl v překážkách a ve váze vrhačských náčiní).

Sedmiboj   4794 3. PŘEROVSKÝ REKORD

Ve výborné formě se ve Zlíně představil také dorostenec David Skřeček. V prvním dnu si sice nezlepšil žádné osobní maximum, ve všech pěti disciplínách se k nim ale přiblížil. Svou dvoudenní pouť zahájil stovkou za 11,72 s a navázal výborným výkonem v dálce. Skokem dlouhým 654 cm zaostal za svým osobákem jen o 3 cm a navíc se blýskl čtvrtým nejlepším výkonem. Dařilo se mu také v kouli, když pětikilové náčiní poslal do vzdálenosti 12,23 m.

Ve výšce překonal 163 cm a radoval se z vyrovnaného osobního rekordu. První den zakončil čtvrtkou za 53,70 s a držel se na průběžném šestém místě se součtem 3174 bodů.

O co mu v prvním dnu osobáky unikaly, o to je ve druhé polovině závodu překonával. Osobní maxima si vylepšil ve všech pěti disciplínách a navíc i v desetiboji. Začal výbornými překážkami za 15,67 s a dařilo se mu i v disku, když hodil 33,57 m. I přesto, že si ve skoku o tyči vylepšil osobák na 280 cm, se bohužel propadl pořadím. Mezi čtvrtým a desátým místem byli závodníci velmi vyrovnaní a rozhodoval tak každý bod. Slušnou porci bodů David přidal v oštěpu za výkon 45,81 m a bojoval až do závěrečných metrů na trati 1500 metrů. V ní si vylepšil osobák na 5:03,13 min.

Celkově nasbíral 5857 bodů a obsadil deváté místo. Na čtvrtou pozici přitom ztratil "jen" 159 bodů. Zároveň vymazal z přerovských historických tabulek Aleše Říhoška a ujal se vedení v desetiboji dorostenců.