Žactvo vybojovalo na krajských přeborech 10 medailí

V neděli 26. ledna hostila ostravská hala společné Krajské přebory Olomouckého a Zlínského kraje staršího a mladšího žactva. Vzhledem k účasti závodníků ze dvou krajů se jednalo o dobrou zkoušku a porovnání sil před nadcházejícím Mistrovství Moravy a Slezska. V rámci našeho kraje se na medaile podařilo dosáhnout 10 závodníkům a dalších patnáct se probojovalo do finálové osmičky.

Medailově nejúspěšnější byli starší žáci, kteří se postarali o polovinu z celkového počtu. Až do posledního centimetru bylo napínavé finále v běhu na 60 metrů překážek a o vítězi musela rozhodovat až cílová fotografie. Nakonec o nějakou tu tisícinku sekundy zvítězil David Hastík (10,26 s), když si ve finále vylepšil osobní rekord o 2 desetiny. Ve skoku dalekém si osobák vyrovnal a výkon 523 cm mu stačil na třetí místo.

Dvě stříbrné medaile si z Ostravy odvezl Vojtěch Karlík. Nejprve se mu zadařilo mezi sprintery na 150 metrů (19,60 s) a poté také na trati 1500 metrů. Ta byla jasnou záležitostí šternberského Hřebíčka, který šel od prvních metrů výrazně dopředu. Ostatní hoši se drželi pospolu. Ve druhé polovině závodu jim "cuknul" Karlík a zdálo se, že o stříbrné medaili nebude pochyb. Vynikající poslední dvoustovku ale předvedl další z přerovských běžců Lukáš Bednařík a nechybělo mu mnoho, aby Karlíkovi druhé místo sebral. Karlík doběhl v čase 4:58,40 min, třetí Bednařík na něj ztratil pouhých 66 setin (4:59,06 min).

I v dalších disciplínách předváděli naši starší žáci pěkné výkony. Bednařík k bronzu z patnáctistovky přidal ještě pěkné šesté místo v běhu na 150 metrů (19,90 s). Do finále B v běhu na 60 metrů se probojoval Matěj Pěček a celkově se umístil na 11. pozici (8,60 s, v rozběhu 8,55 s). V běhu na 150 metrů si o jedno místo polepšil (20,93 s).

Dvě stříbra přidala do přerovské sbírky starší žákyně Alice Drozdová. Na překážkách dvakrát atakovala své maximum - dosud běžela nejrychleji za 9,33 s, v Ostravě předvedla v rozběhu čas 9,35 a ve finále 9,36 s. Radost si udělala v dálce, kde se hned pěti skoky dostala za hranici 5 metrů (ten jediný skok pod 5 metrů měřil 492 cm a následoval poté, co se Alička občerstvila banánem :-) ). Nejdelší skok zaznamenala v páté sérii a výkonem 516 cm si vylepšila svůj absolutně nejlepší výkon (tedy překonala i své venkovní maximum).

Rovněž druhá doběhla při své premiéře na trati 1500 metrů Kateřina Hrazdirová (5:46,55 min). Třetí místo na třístovce vybojovala Tereza Novotná (48,77 s) a osmé místo přidala na poloviční trati (21,61 s). Dvakrát se mezi nejlepšími osmi umístila Elena Laitochová. Lépe se jí povedlo 150 metrů, kde byla pátá nejrychlejší (21,05 s). Ve finále šedesátky si oproti rozběhu maličko pohoršila a doběhla osmá (8,72 s, v rozběhu 8,61 s).

Do finále 60 m překážek se kromě Drozdové probojovaly také Barbora Bürglová a Nela Pešková. Bürglová brala pěkné šesté místo (11,63 s, v rozběhu 11,37 s), Pešková bohužel zakopla na jedné z překážek a závod nedokončila. V rozběhu běžela čas 11,48 s.

Mladší žactvo získalo jedinu medaili, a to zásluhou Jana Knapa v běhu na 60 metrů překážek. Ve finále dokázal vylepšit čas z rozběhu a za výkon 12,00 s bral stříbro. Finále B běžel také na hladké šedesátce, na které se umístil jako desátý (9,26 s). Při premiéře v běhu na 150 metrů pak obsadil deváté místo (23,15 s).

Na medaili ve skoku dalekém útočil také Lukáš Rybníček, nakonec ale obsadil páté místo výkonem 408 cm. O jednu příčku si pohoršil v běhu na 150 metrů (22,49 s) a osmý byl v běhu na 60 metrů (9,07 s). Výborně mu vyšel rozběh, ve kterém se poprvé dostal pod 9 vteřin (8,94 s). Mezi nejlepší osmičku proklouzli ještě Jonatan Kouba na třístovce (53,59 s / 5. místo) a Jindřich Kundera na stejné trati (58,37 s / 6. místo). Osmý byl mezi koulaři Adam Vlach (4,99 m).

Mladší žák Lukáš Rybníček obsadil v běhu na 150 metrů šesté místo. (Zdroj: AK Šternberk)

Těsně pod stupni vítězů se umístila mladší žákyně Adéla Školová v běhu na 300 metrů (51,22 s). Navíc se probojovala i do finále na 60 metrů překážek, kde doběhla osmá (12,28 s, v rozběhu 12,25 s). Páté místo mezi koulařkami brala Tereza Skřečková v novém osobním rekordu 7,10 m. Sedmým místem a výrazně zlepšeným osobákem překvapila Anna Odstrčilová (6,82 m).

Osmá nejrychlejší byla na 300 metrů Julie Vinklárková (57,27 s). Deváté místo v běhu na 60 m př. brala Kateřina Karlíková (12,65 s) a hned za ní se umístila Ema Kroupová (13,05 s). Rovněž desátá doběhla v závodě na 150 metrů (22,91 s). Do finále B se probojovala na hladké šedesátce a brala celkové dvanácté místo (9,27 s). O dvě příčky za ní doběhla Skřečková (9,35 s, v rozběhu 9,30 s).