Muži končí ve II. lize pátí, ženy osmé

Letošní ročník II. ligy mužů a žen je už minulostí. Po třech kolech přerovské družstvo mužů nasbíralo 25 hlavních bodů a umístilo se na páté pozici. Ženy jsou na tom o poznání hůř, s 13 hlavními body skončily osmé. Do baráže o I. ligu postoupily z naší skupiny první čtyři družstva z celkového pořadí.

Z našich mužů byl letos nejúspěšnější David Drštička - účastnil se všech tří kol a dohromady nasbíral 57,75 bodu. V závěrečném kole byl jeho podíl nejmenší, ale zdaleka nevyužil všechny starty. Představil se ve své hlavní disciplíně běhu na 400 metrů a s přehledem zvítězil (49,04 s).

Vrchol dne a největší radost přišla pro přerovské muže až v závěru dne - štafeta na 4x400 m ve složení Adam Kopec, Martin Kadala, Jonáš Váverka a David Drštička totiž překonala 17 let starý přerovský rekord a svou radost znásobila dalším vítězstvím. Z původního maxima ukrojili bez pěti setin dvě vteřiny a rekord posunuli už na hodnotu 3:27,62 min. O tom, že jsou hoši ve formě, přesvědčili i následující víkend na MČR do 22 let, kde svůj vlastní rekord znovu překonali.

Štafetová radost, zleva Adam Kopec, Jonáš Váverka, Martin Kadala a David Drštička.

Rekord v živém přenosu sledoval také jeden z jeho (teď už) bývalých držitelů Aleš Říhošek, který stále závodí a navíc se podílel i na pátém místě štafety B. Tu běžel společně s Jáchymem Koubou, Richardem Pázmánym a Václavem Vandrovcem (3:43,67 min).

Vandrovec měl toho dne dost na pilno, kromě štafetové čtyřstovky totiž běžel i středotraťařský double 800 a 1500 metrů. Na osmistovce znovu překonal hranici 2 minut a obsadil výborné druhé místo (1:59,65 min), mezi mílaři si o jednu pozici pohoršil a byl třetí (4:15,12 min). Skvělé časy na trati 800 m zaběhli i naši další atleti, bohužel to ale nestačilo na body - v osobním rekordu byl těsně jedenáctý Jáchym Kouba (2:08,67 min) a hned za ním finišoval Martin Kadala (2:08,83 min).

Mezi sprintery se dařilo hostujícímu Štefanu Bellusovi. Pro první místo si doběhl na trati 200 m (22,52 s) a druhý byl na poloviční trati (10,99 s). Druhý z hostujících závodníků Richard Pázmány bral body za desáté místo na čtyřstovce (53,77 s).

Juniorovi Jonáši Kolomazníkovi se podařilo uspět mezi diskaři, když 2 kg náčiním (tedy o 250 g těžším, než je běžné v jeho kategorii) hodil osobní maximum 39,10 m a bral čtvrté místo.

Pátým místem bodoval nestárnoucí Aleš Říhošek v běhu na 110 m př. (18,93 s). Rovněž pátý doběhl Jonáš Váverka na 200 m (22,72 s) a desáté místo přidal v dálce (582 cm). O 6 cm více skočil Adam Kopec a byl devátý. Stejného umístění dosáhl také na hladké čtvrtce (53,10 s).

Největší oporou družstva žen byla po celou sezónu Gabriela Patalová a svou pozici potvrdila i na třetím kole. Dohromady nasbírala 85 bodů, z toho rovnou 30 v závěrečném klání. Mezi sprinterkami tentokrát dosáhla na dvě první místa. V rozběhu stovky si zaběhla sezónní maximum 12,52 s a i když na něj ve finále zaostala o 4 setiny, zvítězila naprosto suverénně. Obdobně si vedla i na dvojnásobné trati - s časem 25,99 s neměla konkurenci. Představila se také na krátkých překážkách, kde brala třetí místo (15,32 s).

Gabriela Patalová letos mezi sprinterkami neměla konkurenci, její letošní bilance je 3x první na 200 m, 1x první na 100 m, 1x druhá a 2x třetí na 100 m př., 2x třetí v dálce.

O něco lépe si nad překážkami vedla Tereza Válková, která atakovala čas pod 15 sekund, nakonec však o 7 setinek zaostala a brala druhé místo. Sezónní maximum si skočila v tyči, když překonala laťku ve výšce 283 cm (2. místo). O 10 centimetrů výše už bylo na hranici jejího osobního rekordu a tentokrát bohužel nebyla úspěšná.

Mezi půlkařkami vybojovala šesté místo Kateřina Hrazdirová (2:36,34 min). Body za deváté místo přidala ještě Veronika Klapilová na trati 400 m př. (84,53 s).