Na prvního máje byly k vidění v Přerově kvalitní výkony, v ohrožení byl i rekord závodu

33. ročník Přerovského klasického pětiboje mužů, 20. ročník Memoriálu Jaroslava Králíka ve sprinterských trojbojích mužů, žen, žáků a žákyň a 39. ročník Velké ceny města Přerova v běhu na 1500 m mužů uspořádal atletický oddíl SK Přerov v neděli 1. května. Na start se postavilo celkem 71 závodníků z 11 oddílů.

Tradiční přerovské závody se v obvyklé datum 1. května uskutečnily po dvouleté pauze. Pro mnohé závodníky to byl první start v letošní sezóně, někteří už závodili poněkolikáté. Na startu bylo k vidění značné množství domácích zástupců a padla celá řada osobních rekordů. A dokonce i jeden přerovský.

Velká cena Přerova měla jen čtyři účastníky

Běh na 1500 metrů letos netáhl, na start se postavili pouze čtyři běžci. Stylem start-cíl zvítězil domácí borec Václav Vandrovec. V sólozávodě si posunul letošní maximum na 4:12,11 min, spokojený s výkonem však příliš nebyl.

„Běželo se mi v rámci možností dobře. To, že jsem běžel sám, jsem nevnímal jako nevýhodu, ale možná i trochu jako trénink, protože v budoucnosti můžou být důležitější závody, kde to bude podobné, tak je fajn na to připravit hlavu. Ale s časem spokojený nejsem. Chtěl jsem běžet alespoň pod 4:10,“ prozradil běžec po závodě. Jeho osobní rekord má hodnotu 4:06,41 min a zaběhl jej před dvěma lety v Třinci.

Po loňské sezóně změnil trenéra, nyní se připravuje pod vedením Róberta Štefka. „Změna mi svědčí. Je to jiná skladba tréninků oproti tomu, co mi psal Pavel. Oproti předchozím tréninkům víc klušu, takže to není takový záběr a lépe zregeneruji.“ A jaké si Václav klade cíle pro letošní rok? „Nemám to naplánované nějak přesně (i když bych asi měl). Letos je můj hlavní cíl pokusit se stlačit 5000 m pod 15 minut. A pak mám cíl nějak slušně zaběhnout MČR U23,“ uzavírá talentovaný běžec rozhovor. Pokud se mu plány vydaří, mohl by na pětce ohrozit i letitý přerovský rekord (14:56,8 min) - ten drží Vlastimil Brlica už od roku 1954!

V pětiboji padlo 3000 bodů

Poprvé od roku 2018 byl k vidění pětiboj přes tři tisíce bodů. Naposledy se to v Přerově povedlo Marku Ošmerovi (TJ Lokomotiva Břeclav) výkonem 3072 bodů. Letošní vítěz Jonáš Pospíšil z AK Olomouc přidal ještě o 20 bodů více. Na stupně vítězů jej doprovodil oddílový kolega Michal Haluzík (2227 b) a hranický Adam Orava (2141 b).

Zájem odvést na Svátek práce pořádnou práci mělo i několik domácích borců, kteří se obvykle věnují spíše jiným disciplínám než skokům, hodům a sprintům - čili vytrvalci. Jejich souboj byl vyrovnaný a rozhodovaly jen drobné rozdíly. Seřadili se za sebou následovně: na čtvrtém místě Jáchym Kouba (1834 b), pátý Jan Kadala (1800 b) a šestý Martin Kadala (1777 b). Jen devět bodů na něj ztratil Václav Klvaňa ml., ten však kvůli zdravotním obtížím nedokončil závěrečných 1500 m.

Na startu opět nechyběli ani veteráni Jiří Tomešek (Spartak Přerov) a Jiří Volný (TJ Slezan Opava).

V jednotlivých disciplínách pro sebe získal tři prvenství i celkový vítěz Pospíšil. Přemožitele nenašel v dálce (652 cm), běhu na 200 metrů (23,61 s) ani v hodu diskem (35,16 m). Oštěpu kraloval Klvaňa (44,60 m) a závěrečných 1500 metrů ovládl Kouba (4:38,02 min).

Rekord ve sprinterském trojboji jen těsně odolal

Velmi kvalitně obsazené byly sprinterské trojboje. V kategorii mužů olomoucký Vojtěch Horák dokonce ohrozil rekord závodu - ten mu nakonec utekl o pouhé dva body! Výkonem 2724 bodů vytvořil historicky druhý nejlepší výkon mítinku. Horák byl nejrychlejší ve všech třech disciplínách (60 m - 6,88 s; 100 m - 10,79 s; 200 m - 21,92 s). Na stupně vítězů jej doprovodili další dva členové AK Olomouc - druhý Benjamin Jakob (2512 b) a třetí Kryštof Sládek (2353 b).

K osobním rekordům se nechali vytáhnout přerovští borci. Nejúspěšnější z nich byl celkově čtvrtý Jonáš Kolomazník (2281 b) následovaný Mikulášem Trojkem (2228 b) a sedmým Adamem Kopcem (2156 b).

V kategorii žen zvítězila olomoucká sprinterka Johanka Šafářová. Teprve patnáctiletá atletka dosáhla výkonu 2714 bodů a nedala šanci ani starším konkurentkám. Druhé místo obsadila Dominika Langerová (AK Olymp Brno) výkonem 2678 b a bronzovou medaili brala domácí Gabriela Patalová (2506 b). Ta si vylepšila osobák na 60 m (7,92 s) a za přerovským rekordem Heleny Tomkové zaostala o pouhé dvě setiny. Překonat se jí ho ale podařilo v trojboji, a to v kategoriích juniorek, žen do 22 let i žen! Čtvrtá v celkovém pořadí byla další přerovská závodnice Tereza Válková (2139 b).

Na šedesátce byla nejrychlejší Langerová (7,77 s), zbývající dvě disciplíny ovládla Šafářová (12,19 a 25,03 s).

Závody žáků a žákyň byly převážně přerovskou záležitostí. Mezi chlapci dokonce startovali pouze domácí závodníci! Z nich byl nejrychlejší Lukáš Rybníček (1531 b) před Jonatanem Koubou (1463 b) a Antonínem Křížem (1220 b). V kategorii žákyň zvítězila Tereza Tichá (2051 b) před Zuzanou Krestovou z TJ Jäkl Karviná (1949 b) a Lucií Daněčkovou z ŠAK Židlochovice (1813 b).