Na první máj byly v Přerově k vidění skvělé výkony i přerovské rekordy!

Svátek práce jsme jako každý rok oslavili prací - za námi je další ročník Přerovského pětiboje, Memoriálu Jaroslava Králíka ve sprinterském trojboji a Velké ceny města Přerova v běhu na 1500 metrů. Vzhledem k blížícímu se MČR ve vícebojích, které pořádáme v Přerově na začátku června, byly k vidění v pětiboji skvělé výkony závodníků z celé ČR, kteří si přijeli ozkoušet stadion.

Zvítězil kladenský Jan Lepeška v nejvyšším součtu od roku 2017 - dohromady v pětiboji nasbíral 3249 bodů. Na stupně vítězů jej doprovodili olomoucký Jonáš Pospíšil (3211 b) a vlašimský Jan Groček (3022 b). Z domácích atletů se představili Adam Kopec (2433 b / 7. místo) a Aleš Říhošek (2156 b / 11.). Účast si nenechal ujít ani vícebojařský matador ze Slezanu Opava Jiří Volný.

V jednotlivých disciplínách dvakrát zvítězil Jonáš Pospíšil, a to ve skoku dalekém (643 cm) a běhu na 1500 metrů (4:33,44 min). V oštěpu byl nejlepší Jan Lepeška (57,17 m), v hodu diskem Jan Groček (37,84 m) a v běhu na 200 metrů celkově čtvrtý Jakub Jirout (23,08 s).

Skvělé výkony byly k vidění ve sprinterských závodech. Vítr foukal do zad, chvílemi až moc. Z domácích se blýskla Gabriela Patalová, která překonala hned čtyři přerovské rekordy v běhu na 100 m a ve sprinterském trojboji, a to jak v kategorii žen, tak žen do 22 let. Na stovce vládlo úplné bezvětří a na této trati byla Patalová ze všech nejrychlejší - zvítězila časem 12,20 s. K tomuto výkonu přidala ještě třetí místo na 60 m (7,82 s) a druhé na 200 m (25,05 s), tyto dva výkony ale byly s velkou podporou větru. V celkovém součtu Patalová nasbírala 2700 bodů a vylepšila tak svůj vlastní přerovský rekord bezmála o 200 bodů!

Tímto výkonem nestačila jen na olomouckou Johanku Šafářovou, která nasbírala ještě o 56 bodů více. Obě děvčata předvedla jedny z nejkvalitnějších výkonů, jaké kdy byly na tomto závodě k vidění. V příštím roce by mohl být v ohrožení i stávající rekord závodu Pavly Hřivnové z roku 2014 (2806 b).

Šafářová zvítězila také v běhu na 60 m (7,74 s) a na 200 m (24,61 s). Třetí místo brala Michaela Červená z AK Šternberk (2511 b). Těsně pod stupni vítězů se umístily další dvě přerovské reprezentantky - čtvrtá byla Tereza Válková (2482 b) a pátá Tereza Tichá (2470 b).

I mezi muži vládli olomoučtí sprinteři. Na 60 m byl nejrychlejší Benjamin Jakob (7,01 s), který dále v soutěži nepokračoval. Stovku i dvoustovku ovládl jeho oddílový kolega Kryštof Sládek (11,24 s; 22,87 s) a zvítězil také v součtu celého trojboje výkonem 2395 b. Druhé místo bral Viktor Veleba z SK Speed Brno (2362 b) a bronzovou medaili vybojoval domácí David Skřeček (2277 b). Na páté místo se navíc prosadil dorostenec Matěj Pěček (2201 b) a na šesté Mikuláš Trojek (2160 b).

Členové tréninkové skupinky Jonáše Kolomazníka hned na úvod sezóny běželi na úrovni osobních rekordů. Na 60 i 100 metrů je od nich dělily jen setinky, na 200 m už ale oba své maximum překonali. Skřeček byl na této trati celkově pátý (23,22 s), Pěček osmý (23,66 s).

V žákovských soutěžích se v obou kategoriích prosadili domácí na stříbrný a bronzový stupínek. Zlato putovalo do Karviné zásluhou Artema Kroscenka (1979 b) a do Šternberka zásluhou Barbory Vojtáškové (1976 b). Jen s malým odstupem 18 bodů byla druhá Lenka Rudolfová (1958 b) a třetí Sára Nováková (1800 b). Mezi žáky bral stříbro Adam Kolář (1765 b) a bronz Lukáš Rybníček (1654 b).

Startovali také vybraní mladší žáci, ale společně s kategorií starších. Na skvělé dvanácté místo dosáhla mladší žákyně Adéla Vlachová (1419 b) a naprostou bombu předvedla teprve jedenáctiletá Karolína Čespivová, která na ni ztratila jen 3 body a byla třináctá! Přerovské rekordy přípravek překonala na tratích 60 m (9,14 s) a 100 m (14,57 s). Těsně jí díky silnému větru utekly rekordy na 200 m (31,75 s) a na trojboj.

Hned na úvod celého klání se běžela Velká cena města Přerova v běhu na 1500 metrů mužů. Na startu bohužel chyběl Václav Vandrovec, který ještě pociťoval únavu ze sobotního MČR v běhu na 10000 metrů. Pro vítězství si tak bez problémů doběhl stylem start-cíl Tomáš Habarta z Uherského Hradiště ve skvělém čase 3:55,80 min. Jednalo se teprve o druhou patnáctistovku pod 4 minuty v novodobé historii závodu - v letech 1975-2006 se VC nekonala, rekord závodu však drží už od roku 1963 Karel Szotkowski výkonem 3:47,9 min!

Zbytek bedny obsadili domácí Oliver Punge (4:25,76 min) a Marek Svoboda (4:32,27 min). V osobním rekordu doběhl pátý Jan Kadala (4:41,07 min) a v sourozeneckém souboji tak porazil staršího bratra Martina, který byl tentokrát osmý.