Na Běhu 17. listopadu zvítězili Pelíšek a Ďurdiaková, v závodech dětí se dařilo domácím

Již 39. ročník Běhu 17. listopadu uspořádal oddíl atletiky SK Přerov v sobotu 17. 11. Po několika letech jsme se dočkali suché trati, a tak nebyla nouze o osobní rekordy a padla také tři traťová maxima.

Celé klání odstartovalo v 9:30 závody dětí na 700 metrů. Představilo se i nemálo domácích mladých závodníků. V nejmladší kategorii dívek (roč. 2009-2010) zvítězila holešovská Lucie Petrželová (3:15 min). Následovala ji tři přerovská děvčata - Anna Hrazdirová (3:16 min), Natali Klouparová (3:23 min) a Aneta Školová (3:25 min).

V kategorii nejmladších hochů zvítězil domácí Šimon Bajcar a navíc přidal i traťový rekord ve své kategorii. Dosavadní maximum holešovského Štěpána Daňka vylepšil o 4 vteřiny na 2:40 min. Jen o pár desetinek byl pomalejší Viktor Pelc z TJ Valašské Meziříčí a bral tak druhé místo. Pro bronzovou medaili si doběhl Tomáš Molnar z AK Olomouc (3:00 min).

Závod mladších hochů byl vyrovnaný od začátku dokonce. S číslem 27 běží nakonec druhý Viktor Pelc, s číslem 40 domácí Šimon Bajcar. (Zdroj: Sára Kolomazníková)

Mez staršími dívkami kralovala Emma Zajícová ze Sokola Opava (2:42 min), která za sebou nechala druhou Moniku Železníkovou z Babic o 2 vteřiny. Třetí místo brala Lucie Daněčková ze ŠAK Židlochovice (2:52 min). Těsně pod stupni vítězů zůstala domácí Adéla Školová (2:54 min) následovaná oddílovými kolegyněmi Emou Kroupovou (3:05 min) a Klárou Andrisovou (3:13 min).

Pro zlato mezi staršími hochy si bezkonkurenčně doběhl Hynek Žlůva z AC TRACK & FIELD Brno (2:47 min). Stříbro a bronz vybojovali přerovští Jonatan Kouba (3:02 min) a Lukáš Rybníček (3:03 min).

Mladší a starší žactvo běželo dva okruhy o celkové délce 1400 metrů. V kategorii mladších žákyň si pro vítězství doběhla Eliška Bundilová z AK Šternberk v čase rovných 6 minut. Stříbrnou medaili brala domácí Kateřina Hrazdirová (6:11 min) a pro bronz si doběhla holešovská Michaela Petrželová (6:27 min).

Napínavý souboj o vítězství jsme viděli v závodě mladších žáků. Úspěšnější byl nakonec Tomáš Pleva z AHA Vyškov, který byl na cílové čáře o zlomek vteřiny dříve než domácí Vojtěch Karlík. Oba dosáhli času 5:32 min. Třetí Ondřej Glet z Hranic za nimi zaostal o 3 vteřiny. Nepopulární čtvrté místo obsadil další z domácích David Hastík (5:39 min).

Souboj mladších žáků o první místo - s číslem 66 běží domácí Vojtěch Karlík, s číslem 35 nakonec první vyškovský Tomáš Pleva. (Zdroj: Sára Kolomazníková)

Závod starších žákyň byl zároveň přeborem SK Hranice - nastoupily totiž pouhé tři závodnice z tohoto klubu. Z vítězství a zároveň nového traťového rekordu této kategorie se radovala Adéla Dostálová (5:39 min) před Kristýnou Podjuklovou (5:45 min) a Veronikou Svobodovou (5:48 min).

Mezi staršími žáky byl nejrychlejší šternberský Tomáš Bundil (6:02 min). Pro stříbro si doběhl Jan Hudeček z Tufo cyklozákladny Otrokovice (6:06 min) a bronzovou medaili bral domácí vrhač Michal Ludva za výkon 6:37 min.

Suchá trať pozitivně poznamenala i výkony v hlavním závodě mužů a žen na 9 km. Čas pod půlhodiny nakonec neúspěšně atakoval vítěz z roku 2014 David Pelíšek, který za touto hranicí o 10 vteřin zaostal. Pelíšek zvítězil jak v kategorii A, tak v absolutním pořadí mužů. O druhé místo v absolutce svedli souboj Radoslav Šíbl z Ekodrillu Zlín s Tomášem Blahou reprezentujícím AK Kroměříž. O vteřinu dříve nakonec proběhl cílem Šíbl a za výkon 30:57 min bral druhé místo jak v kategorii A, tak v absolutním pořadí. Blaha byl absolutně třetí a zároveň zvítězil v kategorii B (30:58 min).

Celkový vítěz letošního ročníku Běhu 17. listopadu David Pelíšek. (Zdroj: Sára Kolomazníková).

Z domácích byl nejrychlejší Radim Klimecký, který se umístil na pěkném osmém místě v kat. A (34:19 min). Starší žák Jáchym Kouba bral ve stejné kategorii 24. místo (38:51 min) a závod si nenechal ujít ani Martin Kadala, který doběhl třicátý (41:03 min).

V kategorii B zvítězil již zmíněný Tomáš Blaha následovaný grymovským Petrem Kučerou (32:19 min) a Tomášem Svobodou z Xtrailu Rychlohrad (33:38 min). Na domácího Zdeňka Doležala zbylo čtvrté místo za výkon 34:00 min. Šestnáctý v této kategorii doběhl Jiří Skřeček (38:53 min).

V kategorii 50-59 let (muži C) byl nejrychlejší Richard Mikula z MIKI FUN Bruntál (36:41 min) před Zbyňkem Jelínkem z Ligy 100 Olomouc (37:21 min) a Petrem Zemánkem běhajícím za team DR.A.CY (38:31 min). Také v této kategorii zbylo na domácí nepopulární čtvrté místo - Petr Punge doběhl se ztrátou jen 3 vteřiny na bronz.

Kategorii mužů do 69 let ovládl Jaromír Šrámek reprezentující KVS Šumperk (37:44 min). Na druhé pozici se umístil Ondřej Němec z AK Asics Kroměříž (38:29 min) a třetí místo bral Petr Zdražil z Quousque Tandem (40:20 min).

Na start se postavili také dva závodníci nad 70 let, oba dva z Ligy 100 Olomouc. Rychlejší byl Jaromír Vaněk (49:02 min) před oddílovým kolegou Pavlem Jaškem (49:20 min).

Dva nejstarší účastníci závodu - Pavel Jašek (č. 118) a Jaromír Vaněk (č. 110). (Zdroj: Sára Kolomazníková)

Mezi ženami byla letos bezkonkurenční Tereza Ďurdiaková z AK Olymp Brno, která zvítězila v novém traťovém rekordu 34:32 min a kromě kategorie F zvítězila také absolutně. Na druhé místo absolutky proklouzla vítězka kategorie G Zuzana Kročová reprezentující SK Hranice (38:11 min) a celkové třetí místo brala Lucia Friedlaenderová z Mattoni Freerun Zlín (38:18 min). Ve své kategorii F byla druhá.

Stupně vítězů v kategorii F doplnila třetí Jana Matějíková z Ligy 100 Olomouc (38:35 min). V kategorii G brala stříbrnou medaili další z hranických vytrvalkyň Iva Podjuklová (40:45 min) a pro bronz si doběhla Linda Lorencová ze Sokola Plumlov (42:58 min).

Třetí nejrychlejší žena Lucia Friedlaenderová (č. 106) za sebou táhne skupinu mužů. (Zdroj: Sára Kolomazníková).

V kategorii nad 50 let se představily dvě závodnice. Pro zlato si doběhla Luba Konečná z Ludvíkova (40:32 min) a druhé místo brala Jitka Navrátilová z Přerova (57:33 min).

Jubilejní čtyřicátý ročník se bude konat opět 17. listopadu. Děti a mládež přivítáme na stejných tratích ještě v březnu na Jarním běhu (přesné datum bude ještě upřesněno).