Zahajovací závody přípravek a ml. žactva - výsledky

V úterý 19. dubna proběhly na našem stadionu Zahajovací závody přípravek a ml. žactva. Zároveň to byl oddílový přebor pro tyto dvě kategorie ve skoku dalekém, hodu míčkem, běhu na 600 nebo 800 metrů a pro mladší žactvo ještě navíc i ve vrhu koulí. Počasí bylo aprílové, chvilku svítilo slunce, chvilku bylo zataženo a foukal nepříjemný studený vítr. Závodníci se však se svými prvními letošními závody popasovali na jedničku a k vidění byl nejeden osobní rekord.

Nejúspěšnější mladší žákyní se stala Kateřina Běhalová se dvěma zlatými medailemi. V kouli zvítězila s přehledem (7,48 m), v dálce jen o dva centimetry (359 cm). Těsné rozdíly byly i na dalších příčkách - o stříbru rozhodoval až druhý nejdelší pokus ve prospěch Karolíny Mazánové před Dominikou Fuksovou (obě 357 cm). Na dohled byla i čtvrtá Aneta Školová (352 cm).

Pro tu bylo čtvrté místo nejhorší umístění dne. V míčku i kouli brala bronz a v běhu na 600 metrů jen těsně zaostala na zlato - na vítěznou Annu Hrazdirovou (2:07,4 min) jí chyběly pouze dvě desetiny. V míčku zvítězila Růžena Sedláčková (29,14 m).

Dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili vybojoval mladší žák Vojtěch Kříž. Naprosto suverénní byl v míčku, kde atakoval hranici 45 metrů. Nakonec zůstal 6 cm pod ní, má ale ještě téměř dvě celé sezóny na překonání nejen této mety. V sólo závodě na 800 m zaběhl slušný čas a zároveň osobní rekord 2:50,4 min. V dálce za osobákem zaostal za jediný centimetr a byl druhý (383 cm).

Jako jediný překonal čtyřmetrovou hranici Šimon Bajcar a za 409 cm bral zlato. Ve vrhu koulí se nejlépe dařilo Adamu Kolářovi (7,74 m).

Až na výjimky se závodů nezúčastnilo mladší žactvo ročníku 2009, které sezónu zahajuje až o den později spolu se staršími atlety.

Hojná účast byla v kategorii přípravky, kde závodily ročníky 2011 až 2013 a pro děti to byla generálka před KP družstev. Nemají tolik závodů jako starší atleti, proto je pro ně každá příležitost si zazávodit dobrá. V popředí se objevovali zejména starší atleti, ale i děti narozené v roce 2013 občas vystrčily růžky a pokud u atletiky vydrží, máme se na co další rok těšit. Zejména stojí za zmínku výkon Patrika Pospíšila v běhu na 800 metrů, kde dokonce atakoval stupně vítězů časem 3:19,3 min!

Kategorie chlapců se stala medailovou záležitostí čtyř hochů, kteří se na stupních vítězů různě prostřídali. Nejúspěšnějším závodníkem se stal David Koňařík, který ukořistil kompletní medailovou sadu. První místo bral v hodu míčkem (31,00 m), druhý byl v dálce (359 cm) a třetí v běhu na 800 m (3:17,3 min).

Stejně jako u mladších žákyň, i mezi chlapci-přípravkáři rozhodovaly v dálce pouhé centimetry. Zvítězil Jonáš Závrbský za 360 cm, druhý byl David Koňařík (359 cm), třetí místo bral Šimon Wasserbauer (353 cm) a čtvrté Radovan Kratochvíl (350 cm).

Kratochvíl navíc přidal dvě stříbrné medaile, a to v míčku (30,00 m) a běhu na 800 m (3:10,8 min). Zbývá představit vítěze běhu, kterým se stal Šimon Wasserbauer (3:01,5 min). Ten si nakonec odnesl domů zlato a dva bronzy - kromě dálky byl třetí také v míčku (27,49 m).

Mezi děvčaty to bylo napínavější, žádná se nedokázala prosadit na stupně vítězů ve všech třech disciplínách. Zajímavostí také je, že 5 z 9 medailí dokázaly získat dívky roč. 2012, tedy ne ty nejstarší. Nejúspěšnější podle medailí byla Karolína Čespivová - zlato brala v běhu na 600 m a stříbro v míčku.

Míček se stal kompletní záležitostí ročníku 2012. Zvítězila Aneta Zavadilová (22,93 m), druhá byla Karolína Čespivová (20,59 m) a třetí Thea Bajcarová (20,47 m). Starší děvčata s míčkem bojují a přesto, že si vylepšila osobáky, přes 20 metrů se nedostala žádná z nich.

Co jim naopak vyšlo, byl skok do dálky, kde mezi sebe nepustily nikoho z mladších. Zlato brala Veronika Pospíšilová (345 cm) před Evou Beránkovou (330 cm) a Monikou Šocovou (326 cm).

Závěrečný běh na 600 m vyhrála už zmíněná Čespivová (2:14,0 min) před Šocovou (2:15,2 min) a Bajcarovou (2:20,2 min).

Kompletní výsledky závodů najdete na webu ČAS. Podívat se můžete také na bohatou fotogalerii, za kterou děkujeme p. Špilerovi!

Všem gratulujeme k předvedeným výkonům a osobním rekordům.