Bahnitý Běh 17. listopadu ovládl domácí Václav Vandrovec

43. ročník Běhu 17. listopadu tentokrát vyšel na pátek. Po deštivém týdnu byla trať dosti bahnitá, respekt si zaslouží všichni, kteří se postavili na start hlavního závodu dlouhého 11 900 metrů! Naštěstí se nad námi aspoň trochu slitovalo počasí, kdy přes den sice nepršelo, podmínky však ztěžoval nepříjemný vítr.

I přes tyto podmínky byly k vidění velmi slušné výkony - mezi ženami byla nejrychlejší Jitka Špičáková (TJ Liga 100 Olomouc / AD Team), která zvítězila v historicky druhém nejlepším výkonu 51:29 min. Rychlejší v minulosti byla jen ona sama a to loni (49:56 min). Na stupně vítězů ji jak v kat. F, tak v absolutním pořadí, doprovodily Katrin Sásová z SK Vyhlídky Šternberk (54:06 min) a další závodnice AD Teamu Zuzana Koutná (56:22 min).

Mezi muži se do nejlepší trojky vklínil vítěz kat. B Pavel Dvořák z Atletiky Alojzov, který byl celkově druhý (42:57 min). Se slušným náskokem zvítězil domácí běžec Václav Vandrovec a postaral se o třetí nejlepší výkon, jaký kdy byl na této trati běžen (42:38 min). Tyto borce na třetím místě doplnil Pavel Žajdlík (44:47 min).

Blýskli se ale i další domácí reprezentanti. Na celkovém čtvrtém místě a třetí v kat. A doběhl Marek Svoboda (45:27 min), jako devátý finišoval Jáchym Kouba (48:56 min) a vysoko ve výsledkové listině najdeme také Martina Kadalu (49:58 min). Účast si nenechaly ujít ani přerovské legendy Tomáš Kašpařík a Aleš Říhošek. Zhruba šedesátinásobek své obvyklé distance si naložil sprinter David Skřeček a mezi vytrvalci obstál na výbornou, doběhl na 29. místě (53:04 min).

Do hlavního závodu nakonec odstartovalo 87 závodníků, z toho 14 žen. Stejně jako v loňském roce byla o něco hojnější účast na dětských závodech, kterých se zúčastnilo 96 mladých sportovců. A viděli jsme fantastické výkony! Šest set metrů mladších dívek ovládla Kristýna Židlíková z TJ Chropyně (1:57,98 min). Rychle rozběhnutého závodu dokázala využít domácí Laura Hudečková, která si vylepšila osobák na této trati o 10 sekund a vylepšila zároveň i přerovský rekord této kategorie (2:08,85 min)!

Mezi chlapci zvítězil rovněž chropyňský Jakub Behanec (2:08,88 min), ale další dvě medailová umístění už patřila SK Přerov - Lukáši Čespivovi (2:12,35 min) a Filipu Borkovi (2:19,57 min).

V kategorii starších dívek svedly na 800 m souboj o třetí místo přerovské Karolína Čespivová a Anna Špilerová. Nakonec byla v cíli o půl sekundy dříve Čespivová v osobním rekordu 2:53,84 min. Zlato putovalo do Uničova zásluhou Zoe Pospíšilové (2:42,71 min). Mezi hochy zvítězil s velkým náskokem domácí Šimon Wasserbauer (2:41,57 min).

Kilometr běželo mladší žactvo. Soupeřkám nedala šanci Anna Hrazdirová (3:23,40 min), která zároveň překonala letité přerovské maximum Dany Šamořilové. Pro bronz si doběhla její tréninková parťačka Denisa Kubíčková (3:28,82 min). Žákovskou kategorii vyhrál Václav Šodek ze Slezanu Frýdek-Místek výkonem 3:06,84 min. Stříbro si pověsil na krk domácí Jakub Kovář (3:30,73 min) následovaný Maxem Rybníčkem (3:34,01 min) a Tomem Doleželem (3:34,52 min).

Ještě o 200 metrů více bylo připraveno pro starší žactvo. Na atypické distanci zvítězila Monika Trojancová z Orla Vyškov (4:30,28 min), stříbro brala přerovská Julie Hrabovská (4:37,73 min) a bronz Lucie Maňáková (4:38,43 min). Medailový hattrick se podařil starším žákům - zvítězil Jonatan Kouba (3:52,48 min) před Antonínem Křížem (3:53,63 min) a Jakubem Jakoubkem (4:05,20 min).

Všem gratulujeme k předvedeným výkonům a těšíme se na viděnou za rok na 44. ročníku, s mládežníky už dříve na tradičním Jarním běhu (datum bude ještě upřesněno). A nebo ještě letos na Silvestrovském běhu... :)