Muži jsou po 1. kole průběžně čtvrtí, ženy desáté

První kolo II. ligy družstev mužů a žen se konalo v sobotu 14. května v Šumperku. Na startu nechyběli ani sportovci v dresech SK Přerov. Více se dařilo mužům, kteří nasbírali celkem 106 bodů a probojovali se na krásné čtvrté místo. Ženy skončily s 33 body desáté. Na devátý AK EZ Kopřivnice ztratily pouhé 4 body.

Výkony hodně ovlivňoval vítr, který často přesahoval povolenou hranici 2 m/s. Nejvíce potrápil běžce, kteří běželi alespoň jedno celé kolo a na protilehlé rovince si vytrpěli protivítr.

Nejlepším bodovačem družstva mužů se stal hostující Jonáš Váverka (27,25 b). Přerovský odchovanec nyní hájí v individuálních soutěžích barvy Atletiky Jižní Město. I když po nemoci nemá natrénováno tolik, kolik by si představoval, dokázal zvítězit v běhu na 400 m (49,89 s) a na poloviční trati doběhl šestý (22,30 s). Veliký osobní rekord si udělal v trojskoku, ke kterému se vrátil téměř po dvouleté pauze. Na rozdíl od dvoustovky byl i výkon 13,53 m za povolené podpory větru a Jonáš si za něj připsal druhé místo.

Ke druhému místu pomohl také štafetě na 4x100 metrů. Hoši běželi ve složení Adam Kopec, Jonáš Kolomazník, Jonáš Váverka a David Drštička (44,76 s). Výborně běžela také štafeta B ve složení David Hastík, Mikuláš Trojek, Šimon Kostolný a Marek Valo - za čas 45,63 s brali čtvrté místo. Na body se dokázala prodrat také štafeta složená ze starších žáků - za čas 51,55 s brali dokonce osmé místo a nechali za sebou dokonce 4 štafety! Běželi Jan Knap, Filip Gall, Antonín Kříž a Jonatan Kouba.

Patnácti body přispěl družstvu Václav Klvaňa ml. Takticky startoval v běhu na 100 m př., kde bylo malé množství závodníků a doběhl pro šesté místo (21,23 s). Ve "svých disciplínách" přidal další body - v oštěpu byl za 47,95 m pátý a v kladivu sedmý (29,00 m).

Body mezi vrhači získali také hostující Lukáš Král v hodu oštěpem (52,84 m / 4. místo) a Jonáš Kolomazník v hodu diskem (37,72 m / 7. místo).

Náročný dvojboj měl na programu Václav Vandrovec. O den dříve startoval ve Vídni na pětce a do Šumperka už odjížděl mírně unavený. Přesto vybojoval třetí místo v běhu na 1500 m (4:14,62 min) a sedmé na 800 m (2:05,72 min).

Stejné disciplíny zvolil také Oliver Punge, bodoval však jen na patnáctistovce devátým místem (4:48,77 min). Na statečnou pouť se vydali Jáchym Kouba a Jan Kadala, když se přihlásili na běh na 10 000 metrů na dráze. Dlouhých 25 kol rychleji utíkalo Jáchymovi, který se udržel schovaný v závětří ve skupince a cílem proběhl v čase 38:08,74 min (5. místo). Naopak úplně za své běžel skoro celý závod Honza a ve větrném závodě mu to vzalo spoustu sil. Nakonec závod dokončil jako devátý (46:04,41 min).

Ve sprinterských disciplínách se nejvíce dařilo čtvrtkařům. Kromě vítězného Váverky dokázali bodovat také sedmý Marek Valo (52,28 s) a osmý Adam Kopec (52,97 s). Výkonem 57,38 s zaujal i starší žák Jonatan Kouba, na body to ale zatím nestačí.

Kopec se dokázal prosadit také na čtvrtce s překážkami (64,29 s / 8. místo) a v dálce (610 cm / 7. místo). Na nejkratších sprintech Přerováci další body nepřidali. Nejvýše se dokázal prosadit Jonáš Kolomazník. Patnáctý byl na 100 m (11,53 s) a o jednu pozici si polepšil na 200 m (23,66 s).

Oporou družstva žen byla Tereza Válková. Stovku s překážkami prolétla s větrem v zádech za 14,87 s a ztratila pouhé dvě setiny na domácí dorostenku Škopovou. Další ambice na body měla v tyči, při jednom pokusu ale nešťastně dopadla do matrace a podvrtla si kotník. Soutěž ukončila výkonem 283 cm, přesto obsadila dělené druhé místo.

Famózně zaběhla hladkou čtvrtku Tereza Tichá. Starší žákyně, která na začátku května překonala letitý přerovský rekord na 300 m, uběhla jedno kolo za 61,45 s. Rozběh naprosto s přehledem vyhrála a celkově jí to stačilo na páté místo. Stovku zvládla za 13,60 s a bohužel doplatila na to, že v Šumperku je pouze šest drah. Obsadila čtrnácté místo a do finálové dvanáctky (ale obvyklé šestnáctky) se už nevešla.

Osmé místo v běhu na 5000 metrů obsadila Hana Tovaryšová a stanovila nový přerovský rekord své kategorie (25:24,42 min). Ve výšce se prosadila na deváté místo Barbora Štěpánová (144 cm) a Ema Kroupová brala půl bodu za dělené deváté místo (139 cm). Devátá byla při své premiéře na 400 m př. Daniela Vojtěchovská (81,38 s).

Po jednom bodu za desáté místo přidaly ještě Kateřina Hrazdirová v běhu na 800 m (2:35,38 min) a štafeta ve složení Barbora Štěpánová, Alice Drozdová, Barbora Železná a Kateřina Hrazdirová (55,14 s).

Druhé kolo se koná v sobotu 28. května ve Frýdku-Místku.