Běh 17. listopadu: rekord v počtu dětí i na hlavní trati

Již 42. ročník Běhu 17. listopadu jsme uspořádali o uplynulém volném čtvrtku. Jako se stalo již téměř tradicí, počasí nebylo moc příznivé... Suchou trať hlavního závodu v noci před konáním akce promáčel déšť a během dopoledne teploty stěží dosahovaly 5°C. Pocitovou teplotu navíc srážel nepříjemný studený vítr. I přesto všechno padl rekord v počtu zúčastněných dětí a žáků - poprvé v novodobé historii závodu jsme se dostali přes stovku (106).

Určitě tomu pomohla zejména vysoká účast z řad našich členů, kteří se nakonec odměnili na sklonku sezóny kvalitními výkony a mnohdy i osobními rekordy. Do hlavního závodu odstartovalo 100 běžců, z nichž nakonec dokončilo 99. Celkový počet 206 závodníků patří k těm nejlepším ročníkům. Rekord závodu padl v roce 2015, kdy odstartovalo celkem 211 sportovců.

Už v loňském roce jsme přistoupili ke změně tratí - děti a žactvo závodí pouze na dráze na tratích od 600 do 1200 metrů, hlavní trať se pak dočkala prodloužení a zpestření okruhu v podobě výběhu na Švédské šance. Měří tak 11 900 metrů (převýšení 126 m).

Třináct medailí z dětských závodů

Děti a žactvo se činili a dohromady posbírali celkem 13 cenných kovů z 24 možných. Nejvíce obsazené byly závody přípravek. Hned v úvodním závodu mladších dívek na 600 metrů uspěla Anna Špilerová, která si naprosto suverénně doběhla pro zlatou medaili. Osobní rekord si navíc vylepšila o 8,5 vteřiny na 2:11,57 min! Navíc o pouhých 17 setin zaostala za přerovským rekordem Karolíny Židlíkové v kat. do 9 let.

Skvělý výkon podala také osmiletá Laura Hudečková, která i přes nevolnost v závodě doběhla těsně čtvrtá ve výborném čase 2:25,57 min. Veliké zlepšení osobáku se povedlo Adéle Mohaplové (3:23 -> 2:44,59 min), ostatní naše dívky běžely tuto distanci poprvé. Na skvělém sedmém místě doběhla teprve šestiletá Sofie Skácelová (2:40,98 min).

Ve stejné kategorii hochů se na bronzový stupínek probojoval Patrik Pospíšil a za vlastním přerovským rekordem zaostal o 1 sekundu (2:11,52 min). Zhruba o 20 vteřin si osobáky zlepšili Jakub Dudík (2:33,55 min) a Ondřej Horáček (2:35,25 min).

Strhující závěr měla osmistovka starších dívek. Navíc hned čtyři se dostaly pod hranici 3 minut! Zlato nakonec vybojovala domácí Veronika Pospíšilová, když si osobák zlepšila rovnou o 10 vteřin (2:52,35 min). O necelou vteřinu utekl bronz Monice Šocové, ale ani tak nemusí být zklamaná - i ona si obrovsky vylepšila osobák, dokonce rovnou o 19 sekund (2:54,41 min)! A to to nebyl nějaký starý výkon, ale z letošního června. Velmi dobře běžely také pátá Karolína Čespivová (3:04,25 min / OR) a šestá Thea Bajcarová (3:08,44 min / OR), které na rozdíl od předchozích dvou jmenovaných mají ještě celou jednu sezónu v přípravce před sebou.

Ze starších hochů se pod 3 minuty dostalo hned 5 z nich. Na třetím místě doběhl Šimon Wasserbauer (2:48,46 min). Také on má před sebou ještě rok mezi přípravkáři. O osobní rekord bojoval Radovan Kratochvíl, nakonec zřejmě i díky předchozí nemoci na něj nestačil (3:02,22 min / 6. místo).

Zadařilo se našim mladším žákyním v běhu na 1000 metrů, když kompletně obsadily stupně vítězů a o zlato svedly vyrovnanou bitvu. Nakonec první proběhla cílem Lucie Maňáková (3:46,04 min) před Annou Hrazdirovou (3:46,12 min) a Sárou Novákovou (3:46,40 min). Všechny si navíc vylepšily osobní rekordy o zhruba 10 sekund. Bronz ve stejné kategorii vybojoval Jakub Navrátil (3:43,63 min).

Starší žactvo běželo 1200 metrů. Žákyně byly pouze 4, z toho dvě domácí atletky. Rychleji běžela Julie Hrabovská, která vybojovala stříbro (4:39,24 min), Julia Kuklová brala bronz (4:43,28 min).

Závod starších žáků byl čistě přerovskou záležitostí. Všem vypálili rybník sprinteři, kteří o zlato bojovali až do posledního metru. Nakonec byl v cíli přece jen dříve Jonatan Kouba (4:09,02 min) před Antonínem Křížem (4:09,88 min). Už s odstupem doběhl třetí Lukáš Rybníček (4:24,08 min).

V hlavním závodě padl traťový rekord

I přesto, že letos hlavní trať byla v o poznání horším stavu jako v loňském roce, kdy bylo sucho, padl nový traťový rekord. Postarala se o něj Jitka Špičáková z TJ Ligy 100 Olomouc časem 49:56 min, když dosavadní maximum Petry Vašinové z loňského roku vylepšila o 1:35 min. A svůj vlastní čas z loňska dokonce o 3 minuty! Zvítězila jak v kategorii F, tak v absolutním pořadí žen. Ostatně i ostatní medailistky z kat. F braly stejné umístění také absolutně. Druhá doběhla Jana Fritscherová (TJ Liga 100 Olomouc) v čase 53:32 min a třetí Kateřina Ondrušík (AK Šternberk) za 54:30 min.

Mezi ženami G zvítězila Olga Čechmánková (AD Team) výkonem 57:01 min a v kat. H pak Marie Hynštová (AK Drnovice) časem 1:02:45 hod. Tyto dámy se neztratily ani v celkovém pořadí, Čechmánková brala páté a Hynštová dvanácté místo.

Svým výkonem překvapila domácí Martina Bařinová, která brala krásné čtvrté místo v kat. F i celkově (55:57 min)! Druhá z našich běžkyň Hana Tovaryšová byla tentokrát v kat. H čtvrtá (1:10:08 hod). Zranění bohužel znemožnilo účast juniorce Michaele Brtníčkové, která by při své aktuální formě zajisté útočila na nejvyšší pozici.

Mužskou kategorii opanoval Tomáš Navrátil (AK Kroměříž) v čase 43:27 min. Stříbro bral Pavel Žajdlík (Ostrožská Lhota) za 43:56 min a bronz Martin Čmelík (SK Hranice) za 44:49 min. Stejně jako u žen, nejmladší kategorie mužů obsadila kompletně stupně vítězů také v absolutním pořadí. Vysoko, a sice na pátém místě, se umístil domácí běžec Marek Svoboda (46:58 min).

Kategorii B ovládl a v celkovém pořadí byl čtvrtý Petr Kučera z Grymova (45:07 min). Vítězové dalších kategorií byli Jiří Kadidlo z Moravské Třebové mezi muži C (47:52 min), Emil Doseděl ze SKI-OB Šternberk v kat. D (58:43 min) a Pavel Podešva za Běžce z Rya v kat. E (1:04:41 hod).

Z domácích závodníků se do top 20 probojovali teprve šestnáctiletý Erik Tala (48:36 min / 10. místo), Čestmír Horák (49:14 min / 13. místo), Martin Kadala (49:34 min / 15. místo) a Tomáš Kašpařík (50:15 min / 20. místo).

Všem gratulujeme k předvedeným výkonům a těšíme se na viděnou opět za rok! ... A nebo už dříve na Silvestrovském běhu, který se letos bude konat nově pod hlavičkou SK Přerov.